Głównym czynnikiem cen w Warszawie jest niewątpliwie lokalizacja. Na obrzeżach Białołęki średnie ceny zaczynają się od 8 tys. zł/m², jednak w centrum, w najmodniejszych okolicach Śródmieścia koszty mogą przyprawić o zawrót głowy – ceny za metr potrafią dojść do blisko 20 tys. zł.

Okolice między ulicami Emilii Plater a Towarową to jeden z najdroższych obszarów w mieście.
Photo by Maria Teneva on Unsplash

„Location, location, location” to jedno z głównych praw nieruchomości – nie inaczej jest w Warszawie. Analiza cen ofertowych mieszkań do 90 m² z III kwartału 2021 r. pozwala na pierwszy rzut oka dostrzec, że najwyższe ceny występują po lewobrzeżnej stronie Warszawy, a zdecydowany prym wśród tych dzielnic wiedzie Śródmieście.

Ceny mieszkań w Warszawie [zł/m2]
Unikalne oferty z 3 kw. 2021, mieszkania 30-90 m2

Na szczęście najwyższe ceny zatrzymują się na lewym brzegu Wisły i większość prawobrzeżnej Warszawy wciąż charakteryzuje się cenami oscylującymi na poziomie 9-12 tys. zł/m². Jedyny wyjątek stanowi niewielka enklawa w okolicach Saskiej Kępy oraz Stadionu Narodowego, gdzie ceny za metr przekraczają 14 tys. zł. Niewykluczone jednak, że rewitalizacja oraz rosnąca popularność części Pragi wkrótce doprowadzą do przełamania tego trendu, zwłaszcza że rozbudowa drugiej linii Metra znacząco zwiększa atrakcyjność tej dzielnicy.

Ciekawym trendem z ostatnich lat jest rozrastanie się obszaru najwyższych cen w kierunku Woli, co jest bezpośrednio związane z prężnie rozwijającym się rynkiem nieruchomości biurowych w okolicach Ronda ONZ i Ronda Daszyńskiego oraz z rozbudową drugiej linii metra.

Czerwony obszar na mapie pokazuje miejsca, gdzie średnia cena przekracza 15 tys. zł/m². Obejmuje on między innymi części Żoliborza oraz Mokotowa. Obszar najwyższych cen w dość nieregularny sposób wkracza na obszar Żoliborza w okolicach Ronda Radosława, co związane jest z dużą liczbą nowych inwestycji w tym rejonie.

Ceny w podziale na Dzielnice [tys zł/m2]

Analizując średnie ceny ofertowe dla dzielnic, można zauważyć bardzo ciekawe zjawisko, jakim jest wymiana miejsc na podium między Wolą i Żoliborzem – Wola nieznacznie wyprzedziła Żoliborz, który przez wiele lat był drugą najdroższą dzielnicą w Warszawie.

Zwraca uwagę spora różnica między Warszawą prawobrzeżną (jasny niebieski), a lewobrzeżną (ciemny niebieski). Trzy z najtańszych dzielnic Warszawy znajdują się na wschodnim brzegu Wisły, a Praga – jako najdroższa prawobrzeżna dzielnica – plasuje się na siódmym miejscu wśród najdroższych dzielnic w Warszawie.

Na Białołęce średnia cena wynosi poniżej 10 tys. zł, natomiast w Śródmieściu sięga ona 16,5 tys. zł/m2. Tym samym różnica między średnimi cenami w najtańszej i najdroższej dzielnicach wynosi prawie 75%. Zwróćmy uwagę, że średnia cena na poziomie poniżej 10 tys. zł/m2 występuje jedynie po prawej stronie Wisły, w dwóch najdalej położonych dzielnicach – na Białołęce oraz w Wawrze. W pozostałych dzielnicach prawobrzeżnej Warszawy średnie ceny przekraczają już 10 tys. zł/m2.

Znajdź najlepsze oferty sprzedaży dopasowane dla Ciebie na Resider!