Czas dojazdu do Centrum to jeden z częściej branych pod uwagę aspektów lokalizacji nieruchomości. Jak faktycznie wygląda mapa dojazdów Warszawy?

Photo by Adam Borkowski on Unsplash

Zacznijmy od definicji „Centrum” – analizując mapę Warszawy do miana jej centralnego punktu najlepiej pasuje lokalizacja stacji Metra Świętokrzyska. Krzyżują się tutaj dwie linie metra oraz dwie arterie stolice – Świętokrzyska i Marszałkowska. Jest to swego rodzaju środek ciężkości między Pałacem Kultury i Dworcem Centralnym, centrum biznesowym w okolicy Rondo ONZ oraz najpopularniejszymi regionami Starego Miasta czy Powiśla.

Średni czas dojazdu samochodem do Centrum [min]

Analizując czas dojazdu kluczowym aspektem jest preferowany środek transportu. Dojazd do centrum z najbardziej oddalonych obszarów Warszawy nie powinien przekraczać 30 min, natomiast dla centralnych dzielnic oraz bliskiej Pragi mieści się on w 15 minutach.

Najdalej oddalone dzielnice pod względem czasu dojazdu to Białołęka, Wilanów oraz Ursynów. W wyraźny sposób odstaje także prawy brzeg Warszawy ze względu na konieczność pokonania Wisły jednym z mostów.

Średni czas dojazdu komunikacją miejską do Centrum [min]

Dla komunikacji miejskiej, mapa dojazdu wygląda znacznie ciekawiej – zielone tereny dobrego dojazdu rozlewają się wzdłuż dwóch linii metra i nie straszna im Wisła. Dojazd do centrum z dużej części Pragi i Targówka jest równie szybki metrem co samochodem.

W porównaniu z dojazdem samochodem, komunikacja miejska wypada znacznie gorzej na przedmieściach Warszawy gdzie konieczność dojścia do najbliższego przystanku i czekanie na rzadziej kursujące autobusy i tramwaje zbliża dojazd do godziny.

Szczególnie dobrze w zestawieniu dojazd komunikacją vs samochodem wypadają części Mokotowa, Pragi, Woli i Żoliborza/Bielan blisko stacji metra. Najgorszy dojazd wynoszący ponad 45 min. charakteryzuje Wilanów, Ursus, Wawer oraz Białołęke.

Ranking dzielnic wg. średniego czasu dojazdu komunikacją miejską do Centrum

Analizując ranking średniego czasu dojazdu do centrum komunikacją dla każdej dzielnicy, możemy zauważyć zaskakującego zwycięzcę (po wykluczeniu samego Śródmieścia) – Pragę!
Rozbudowa 2-giej linii metra oraz bogata sieć tramwajowa pozwoliła jej wyprzedzić Wolę i Żoliborz pod względem skomunikowania z Metro Świętokrzyska.

Zaskakujące jest też ostatnie miejsce – najgorzej skomunikowany z centrum jest Wilanów, jego czas dojazdu komunikacją miejską jest dłuższy nawet od prawobrzeżnych dzielnicy na obrzeżach Warszawy takich jak Wawer i Białołęka.

Jeśli dojazd jest dla Ciebie jednym z kluczowych punktów przy wyborze mieszkania, odwiedź Wyszukiwarkę Resider i filtruj oferty z największych serwisów po dojeździe do najważniejszych punktów w mieście.